Tofifest

Zgłoś swój film

Newsletter

Eastern-Central Drift
Dziś rozpoczęła się druga edycja międzynarodowego Forum Festiwali Filmowych „Eastern-Central Drift” Więcej »

Z Brazylii do TVP Bydgoszcz
Nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny Ryszarda Kruka „Taksówkarz” zostanie pokazany w niedzielę, Więcej »

Tofifest na antenie TVP
Filmowe Wydarzenie roku 2009 otwiera obecność festiwalu Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

„Idź pod prąd” – zbuntowany koncert muzyki filmowej na Tofifest

To będzie święto polskiej muzyki filmowej młodego pokolenia. Legenda polskiego punka Dezerter, sceniczny dynamit Dick4Dick, klubowe Mosquito oraz najlepszy polski freestylowiec O.S.T.R. zagrają 30 czerwca na wielkim koncercie plenerowym toruńskiego festiwalu TOFIFEST – „Idź pod prąd”. W czasie koncertu wykonane zostaną utwory znane z takich młodych i niepokornych filmów polskich jak „Moja Krew”, „Galerianki”, „Dom zły” czy „Wszystko, co kocham”. To pierwszy taki koncert w Polsce.

Muzyka polskich zespołów od wielu lat ilustruje, a wielokrotnie – współbuduje obrazy filmowe obiecujących artystów młodego pokolenia. Ta muzyka gra w sercach młodych Polaków, nie należy się więc dziwić, że gra też w sercach widzów polskich debiutów filmowych. „Moja Krew” Marcina Wrony zdobyła nagrody tegorocznego FPFF w Gdyni, a „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec [będzie gościem tegorocznego Tofifest] to już legenda. „Beats of Freedom” Leszek Gnoińskiego i Wojciecha Słoty czy „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha to jedne z najciekawszych filmów z muzyką będącą „pełnoprawnym aktorem”, stworzone w Polsce w ostatnich latach.

Właśnie utwory z tych obrazów grane przez grupy: Mosquito, Dick4Dick i Dezerter oraz hiphopowca O.S.T.R. złożą się na program koncertu, który rozpocznie się wieczorem, 30 czerwca na płycie Rynku Staromiejskiego w Toruniu. Koncert, to przedsięwzięcie otwarte, dlatego wstęp na niego jest zupełnie wolny.

Kim są bohaterowie wieczoru? Mosquito to jedna z najlepszych, klubowo-tanecznych grup w Polsce. Grupa ma na swoim koncie dwa przebojowe albumy: „Mosqitoo Music” (2005) i „Black Electro” (2007). Zespół zdobył też wyróżnienie w koncercie „Debiutów” Festiwalu Opolskiego. Podczas toruńskiego wydarzenia zagrają m. in. utwory znane z „Galerianek” [„I Feel You”].

Dick4Dick to dynamit sceniczny i absolutne szaleństwo. Zespół założony w 2004 w Gdańsku zaczynał jako projekt performerski, by przerodzić się w jeden z najpopularniejszych polskich składów muzycznych. Członkowie grupy wystąpili w filmie Marcina Wrony „Moja Krew” i właśnie utwory grane w tym polskim debiucie znajdą się na koncercie w Toruniu w towarzystwie największych hitów grupy.

Ostatnie dwie formacje to prawdziwi tuzowie polskiego rynku muzycznego. O.S.T.R., a właściwie Adam Ostrowski znany również jako Ostry to człowiek renesansu. Producent muzyczny, kompozytor, skrzypek i raper. Grać zaczął w wieku 12 lat. Ma powszechną opinię najlepszego polskiego freestyle’owca. Wielokrotny laureat złotej płyty i platynowej płyty, dwukrotnie honorowany nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. W rok 2010 wszedł z jedenastym albumem pod tytułem „Tylko dla dorosłych”. Ostry ma też ciekawe filmowe epizody. Jego utwory stanowiły okrasę soundtracków: „Z Odzysku” w reżyserii Sławomira Fabickiego (2006) oraz „Aleja Gówniarzy” w reżyserii Piotra Szczepańskiego (2007). Na toruńskim koncercie usłyszymy miedzy innymi liczne utwory ze ścieżki dźwiękowej filmu „Galerianki“ [„Sam To Nazwij”, „Jedna Chwila”, „Mówiłaś Mi”, „Instynkt”].

Gwiazdą wieczoru będzie legenda polskiego punk-rocka: Dezerter. Zespół powstał w 1981 r. w Warszawie pod nazwą SS-20, która zamykała im drogę do grania koncertów. Już jako Dezerter nagrali słynną „czwórkę” dla Tonpressu „Ku przyszłości” („Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość”, „Wojna głupców”). W 1987 roku ukazały się dwie płyty – najpierw „Underground Out Of Poland” w USA, a potem pierwsza duża płyta w Polsce – ocenzurowana „Kolaboracja”. Kolejne lata, to w sumie 10 płyt, setki koncertów w Polsce i na świecie (Czechy, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Holandia, Skandynawia, Wielka Brytania, Japonia, USA) i pozycja jednego z najważniejszych polskich zespół niezależnych. Dezerter w filmach obecny jest od lat. Po raz pierwszy w tych oddających ducha boomu polskiej muzyki lat 80., wyreżyserowanych przez Pawła Karpińskiego „Jarocin’82” i „To tylko Rock”, później sam stał się bohaterem filmu Pawła Konnaka „Dezerter – nie ma zagrożenia”. Muzyka Dezertera pojawiła się m.in. w takich filmach jak: „Poniedziałek”, „Dom zły”, „Wszystko, co kocham”, a także na ścieżce dźwiękowej do filmu „Beats Of Freedom”. Aktualnie zespół pracuje nad nową płytą, która ukaże się jesienią.

Start koncertu o godzinie 21.00, 30 czerwca w sercu Starego Miasta.

MUZYKA, MUZYKA, ZABAWA: ENERDE LOVES TOFIFEST

Warto dodać, że to nie koniec muzyczno-filmowych akcentów na Tofifest. W klubie festiwalowym Enerde odbędzie się całotygodniowa fiesta muzyki klubowej, pasmo ENERDE LOVES TOFIFEST. Codziennie koncerty do białego rana, w których chętnie biorą udział zaproszeni na festiwal aktorzy, aktorki i reżyserzy. W ubiegłym roku klubowe koncerty odwiedzili między innymi Borys Szyc, Rafał Mohr, Maria Seweryn, Jan Nowicki i inni. W tym roku zagra m.in. Daniel Bloom, współtwórca muzyki do filmów Jacka Borcucha i założyciel grupy „Physical Love”, prywatnie – absolwent archeologii na toruńskim UMK. Będzie też koncert Big Fat Mama – ekipy zwariowanych na punkcie „troszeczkę innego dźwięku” siedmiu młodych muzyków, mistrzów klubowego brzmienia. Pojawią się też DJ Ike, Gribojedow, Rastamaniek, Kaceezet, Feel Like Jumping, DJ Eprom, DJ 100Dobry i DJ Jotamhehe. Szczegóły na: http://myspace.com/enerde.

R E K L A M A :
Salon kosmetyczny Opole | Kosmetyczka Opole | Salon urody Opole kosmetyki do mezoterapii
R E K L A M A :
Najlepsze do cery suchej i delikatnej kremy nawilżające Jeśli szukasz dobrych kosmetyków zobacz krem nawilżający