Tofifest

Zgłoś swój film

Newsletter

Eastern-Central Drift
Dziś rozpoczęła się druga edycja międzynarodowego Forum Festiwali Filmowych „Eastern-Central Drift” Więcej »

Z Brazylii do TVP Bydgoszcz
Nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny Ryszarda Kruka „Taksówkarz” zostanie pokazany w niedzielę, Więcej »

Tofifest na antenie TVP
Filmowe Wydarzenie roku 2009 otwiera obecność festiwalu Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Mistrzowie: Costa Gavras

Zapraszamy na pierwszą  w Polsce retrospektywę filmów Costy Gavrasa.

Pochodzący z Grecji Costa Gavras, to reżyser odważny i bezkompromisowy, wielokrotny zdobywca takich nagród, jak Oskar, Złota Palma, Złoty Niedźwiedź czy BAFTA. Jako pierwszy stworzył nową odmianę kina sensacyjnego — „thriller polityczny”. Bardzo konsekwentnie i wbrew wszelkim trendom od ponad 40 lat uprawia kino społecznego niepokoju i buntu. W swoich filmach obnaża mechanizmy rządzące światem polityki, przedstawiając dyktatury i zgubny wpływ chorych ideologii.

Costa, a właściwie — Constantinos Gavras, debiutował w 1965 roku kryminałem „Przedział morderców”, by już kilka lat później stworzyć  klasykę thrillera politycznego — film „Z” nagrodzony Oskarem, Złotą Palmą  i Nagrodą BAFTA , uznany za wzór dla późniejszych kontynuacji gatunkowych, jak „JFK” Oliviera Stone’a.

Także inny jego film — „Zaginiony”, z genialną kreacją aktorską Jacka Lemmona z 1982 roku — znów obsypany  został nagrodami. Poruszył drażliwy temat przewrotu w Chile, za co reżyser został ostro skrytykowany przez tamtejszy rząd, a także Departament Stanu USA. Z powodu dosadności przedstawionych w nim sądów — zresztą nie po raz pierwszy i nie ostatni.

Uzasadnia to jednak opinię na temat kina Gavrasa, które postrzegane jest jako rewolucyjne i śmiałe, a sam reżysera — za twórcę , który nie obawia się ostrej dyskusji na temat kondycji współczesnego świata.

Te wszystkie wymienione powyżej — i nie tylko te — filmy zostaną zaprezentowane w ramach festiwalu.

Gavras zwykł  mawiać, iż „nie można być obojętnym na politykę. Bo nie zajmując żadnego stanowiska, zajmuje się właśnie stanowisko”. U początku swojej twórczej drogi postanowił  w bardzo konkretny sposób ustosunkować się do tego tematu i trwa w tym postanowieniu po dziś dzień.

R E K L A M A :
Salon kosmetyczny Opole | Kosmetyczka Opole | Salon urody Opole kosmetyki do mezoterapii
R E K L A M A :
Najlepsze do cery suchej i delikatnej kremy nawilżające Jeśli szukasz dobrych kosmetyków zobacz krem nawilżający