Tofifest

Zgłoś swój film

Newsletter

Eastern-Central Drift
Dziś rozpoczęła się druga edycja międzynarodowego Forum Festiwali Filmowych „Eastern-Central Drift” Więcej »

Z Brazylii do TVP Bydgoszcz
Nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny Ryszarda Kruka „Taksówkarz” zostanie pokazany w niedzielę, Więcej »

Tofifest na antenie TVP
Filmowe Wydarzenie roku 2009 otwiera obecność festiwalu Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Z Brazylii do TVP Bydgoszcz

Nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny Ryszarda Kruka „Taksówkarz” zostanie pokazany w niedzielę, 27 marca, przez festiwal Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Film to nostalgiczna opowieść o najstarszym toruńskim taksówkarzu Henryku Janickim.

Do drugiego programu na antenie TVP, Kafka Jaworska dyrektor festiwalu Tofifest zaprosiła film uznany, pełen pozytywnych emocji, opowiadający jedną z „legend miejskich” współczesnego Torunia. Każde szanujące się miasto współczesnej Europy ma takie legendy opowiadające o człowieku, który nadaje miastu koloryt, charakter. Takim kimś jest Henryk Janicki, bohater filmu „Taksówkarz” toruńskiego reżysera Ryszarda Kruka. Pan Henryk był najstarszym toruńskim taksówkarzem, który nieprzerwanie pracował w zawodzie przez pięćdziesiąt lat. Kierownicę porzucił dwa lata temu, mając 77 lat. Był kultową postacią dla każdego, kto choćby raz zetknął się z jego taksówką. Jeździł wypolerowanym „dużym fiatem” [fiat 125p, duma PRL-owskiej motoryzacji], który jakby wczoraj zjechał z taśmy na warszawskim Żeraniu. Gdy w sobotnią noc nad ranem tłumy młodych ludzi wracały z staromiejskich klubów, nawet najbardziej podchmielony osobnik natychmiast trzeźwiał i grzeczniał po wejściu do taksówki z numerem „2” na boku. W środku pasażera witał bowiem starszy pan o wspaniałych, przedwojennych manierach. Z pełną kulturą, do tego zabawiając świetnymi opowieściami, odwoził nas do domu.

„Taksówkarz” nie jest prostą dokumentacją jeżdżenia taksówką. Lawina nagród jaka spadła na film honoruje jego najważniejszy aspekt. Dokument Kruka nagradzano za to, że mówiąc o panu Henryku, potrafił uniwersalnie opowiedzieć o przemijaniu, samotności i znaczeniu pracy dla ludzkiego losu.

Polską premierę kinową "Taksówkarza" zorganizował w 2007 roku festiwal Tofifest w ramach wieloletniej inicjatywy promocji kina regionalnego „Lokalizacje”. Odbyła się ona w równie legendarnym [dziś niestety nieistniejącym] Kinie Orzeł.

Na koniec warto wspomnieć o liście nagród "Taksówkarza". Film został doceniony II nagrodą na festiwalu filmów turystycznych Tourfilm Brazil 2010 we Florianoplis w Brazylii, został najlepszym filmem dokumentalnym na UFFoA Festiwal w Ustce i specjalne wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w stolicy Łotwy Tallinie. Otrzymał też nagrody publiczności – na 1. Festiwalu KULT OFF KINO w TVP Kultura oraz na festiwalu Opolskie Lamy. Kolejne trofea filmu to: druga nagroda w kategorii najlepszy dokument na festiwalu Filmowa Góra w Zielonej Górze, wyróżnienie jury na festiwalu Offeliada w Gnieźnie i najlepszy film niezależny na HAPPY END FF w Rzeszowie.

Emisja programu „"Dokument w TVP Bydgoszcz czyli Offensywa Toruń-Bydgoszcz” — Tofifest na antenie TVP w niedzielę, 27 marca 2011 o godzinie 17:00. Autorem cyklu jest Katarzyna Marcysiak.

Poprzednie odcinki: http://www.tvp.pl/bydgoszcz/reportaz/dokument-w-tvp-bydgoszcz.

R E K L A M A :
Salon kosmetyczny Opole | Kosmetyczka Opole | Salon urody Opole kosmetyki do mezoterapii
R E K L A M A :
Najlepsze do cery suchej i delikatnej kremy nawilżające Jeśli szukasz dobrych kosmetyków zobacz krem nawilżający