Tofifest

Newsletter

Eastern-Central Drift
Dziś rozpoczęła się druga edycja międzynarodowego Forum Festiwali Filmowych „Eastern-Central Drift” Więcej »

Z Brazylii do TVP Bydgoszcz
Nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny Ryszarda Kruka „Taksówkarz” zostanie pokazany w niedzielę, Więcej »

Tofifest na antenie TVP
Filmowe Wydarzenie roku 2009 otwiera obecność festiwalu Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Matka królów

Mother of the Kings · reż. Janusz Zaorski
Polska 1982, 127’

Warszawa, rok 1933. Po śmierci męża, zubożała Łucja Król przeprowadza się wraz z trzema synami ― Klemensem, Zenonem i Romanem do sutereny na Solcu. Tam na świat przychodzi czwarty syn, Stanisław. Wdowa nie ma środków do życia, zmuszona jest zarabiać praniem bielizny. Po jakimś czasie zdobywa zaufanie sąsiada, komunisty dr Wiktora Lewena, który powierza jej sprzątanie swojego mieszkania. Policja obiecuje Łucji wynagrodzenie za składanie informacji o Lewenie. Łucja zgadza się, ale uprzedza sąsiada. Wkrótce Lewen i tak zostaje aresztowany i skazany na siedem lat więzienia. Wybucha wojna. Zenek zostaje wywieziony na roboty do Rzeszy. W domu Łucji niespodziewanie zjawia się Lewen. Wdowa udziela mu schronienia. Wiktor szybko zyskuje sympatię chłopców, dokształca Klemensa i jego dziewczynę Martę oraz ich kolegę Koguta ― członka podziemnej organizacji.

Reżyser:Janusz Zaorski
Scenariusz:Janusz Zaorski
Muzyka:Przemysław Gintrowski
Zdjęcia:Witold Adamek, Edward Kłosiński
Montaż:Józef Bartczak
Obsada:Magda Teresa Wójcik, Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Szczepkowska, Bogusław Linda, Adam Ferency, Michał Juszczakiewicz, Jerzy Stuhr
Nagrody:Srebrny niedźwiedź / Silver Bear (Berlinale 1988); Specjalne Wyróżnienie / Special Mention (FIPRESCI 1988); Złote Lwy / Golden Lions – Najlepszy Film / Best Film, Nagroda Dziennikarzy / Press Award, Najlepsza Główna Rola Kobieca / Best Acress, Najlepsza Kobieca Rola Drugoplanowa / Best Supporting Actress (FPFF Gdynia 1988)
R E K L A M A :
Salon kosmetyczny Opole | Kosmetyczka Opole | Salon urody Opole kosmetyki do mezoterapii
R E K L A M A :
Najlepsze do cery suchej i delikatnej kremy nawilżające Jeśli szukasz dobrych kosmetyków zobacz krem nawilżający