Tofifest

Zgłoś swój film

Newsletter

Eastern-Central Drift
Dziś rozpoczęła się druga edycja międzynarodowego Forum Festiwali Filmowych „Eastern-Central Drift” Więcej »

Z Brazylii do TVP Bydgoszcz
Nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny Ryszarda Kruka „Taksówkarz” zostanie pokazany w niedzielę, Więcej »

Tofifest na antenie TVP
Filmowe Wydarzenie roku 2009 otwiera obecność festiwalu Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Sekcje

ON AIR. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych

ON AIR. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych to najważniejsze pasmo festiwalu.

W konkursie co roku znajdują się najważniejsze nowe filmy wyłonione drogą regularnego naboru i selekcji na najważniejszych światowych festiwalach m.in. w Rotterdamie, Berlinie, Cannes, Wenecji i partnerskich festiwalach. W tym roku po raz pierwszy Konkurs dosłownie i w przenośni „daje głos” [ON AIR] pierwszym i drugim filmom reżyserów. Kluczem autorskiego doboru filmów w konkursie jest ich wspólna prowokacja świeżością filmowego obrazu i sianie intelektualnego fermentu.

Tegoroczne filmy konkursowe będą walczyć o łączną pulę nagród 10 000 euro.

SHORTCUT. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to pasmo o nieustającym uroku niedosytu.

W tym roku obok krótkich fabuł i animacji, w konkursie oceniane będą po raz pierwszy również dokumenty i eksperymenty. Krótkie formy filmowe to często pierwszy krok w karierze młodych talentów, kuźnia filmowych artystów, którzy bawiąc się pomysłami realizują małe wielkie dzieła. Jest to więc wielkie pasmo małych form, w ramach którego zaprezentowanych zostanie ponad 25 najlepszych krótkich filmów z całego świata.

FROM POLAND. Konkurs Polski

Róg obfitości zadął w roku ubiegłym dość głośno, stąd Konkurs Polski nagromadził wiele wspaniałych filmów. I choć większość z nich już była prezentowana w naszych kinach, to tego dobrego nigdy dość. W ramach tegorocznego konkursu zaprezentowanych zostanie 12 filmów i odbędą się spotkania z twórcami - czasem w niecodziennej atmosferze.

Tradycyjnie widzowie będą oddawać swoje głosy na ulubiony polski film, a szczęśliwiec — autor wybranego filmu otrzyma Nagrodę Publiczności.

MISTRZOWIE

Każdy uczeń ma swojego mistrza, każdy mistrz był kiedyś uczniem i miał swojego mistrza. Historia stara jak świat.

Co roku w ramach tej sekcji programowej festiwal odkrywa kolejnych Wielkich światowej kinematografii, przybliżając kunszt ich artystycznej spuścizny, tajniki drogi filmowej, jej zaułki i przełomowe chwile, które zmieniły bieg historii X Muzy.

FOCUS

Skupić się na osobie, osobach, odzwierciedlić niczym w soczewce błyskotliwość i ponadczasowość młodego talentu czy talentów to cel FOCUSA. Sekcja prezentuje najbardziej uzdolnione osobowości kina, aktorów, aktorki, reżyserów, którzy swoim talentem wybijają się na arenie międzynarodowej.

RETROSPEKTYWY NARODOWE

Retrospektywy narodowe to połączenie uczty filmowej i podróży w nieznane rejony świata i ich kultury. Ta sekcja programowa to jedna z centralnych i stałych pozycji festiwalu, ukazująca nowe nieznane kinematografie narodowe, które święcą triumfy na międzynarodowych festiwalach, a w Polsce to właśnie Tofifest jako pierwszy je odkrywa, jak uczynił dotąd już m.in. z odkryciem kina tureckiego [2007], ormiańskiego, austriackiego [2007], chińskiego [2008], czy szwajcarskiego i kosovskiego [ 2009] i wielu, wielu innych.

FORWARD!

FOWARD! to esencja odwagi, bezpretensjonalności, rewolucyjności, nawet jeśli jeszcze nie odkrytej lub zdefiniowanej. W ramach pasma pokazywane są filmy iskrzące tematem, osobą reżysera, konwencją.

ZJAWISKA

Kino jak każda ze sztuk lubiło i lubi zaskakiwać, a kultowe dzieła, twórcy bądź nurty często rodzą się pod prąd i na przekór wszystkiemu: nagrodom i uznaniu krytyki. Pasmo zjawiska jest poświecone właśnie tego rodzaju filmom.

FORUM 09/10

Znaleźć bursztyn w Bałtyku a kiedyś złoto na Dzikim Zachodzie, to była sztuka. Dziś czasem sztuką jest znaleźć czas... na sztukę czytaj KINO. Pomagamy więc wszystkim zaganianym odrobić pracę domową.

W tym paśmie zaprezentowanych zostanie 15, naszym zdaniem, najlepszych filmów minionego sezonu, które powinny się znaleźć w notesiku każdego zaganianego kinomaniaka.

LOKALIZACJE

Pasmo immanentnie wpisane w festiwal od jego początku. Prezentacja i promocja twórców lokalnych to jeden z najważniejszych celów Tofifest. Co roku LOKALIZACJE pokazują wybranych twórców lokalnych i regionalnych, pomagają aktywizować środowisko filmowe i promować je zagranicą. To pasmo zarówno festiwalowe jak i całoroczna działalność artystyczna. Aktywizacja środowisk kulturalnych i jedyny w Polsce regionalny blog filmowy promujący twórców urodzonych lub działających lokalnie to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa spajająca idee kulturotwórcze, społeczne i środowiskowe, ponadto również wpisująca się w strategię miast kandydujących do miana Europejskich Stolic Kultury 2016, jakim jest Toruń.

OPEN SPACE

Seanse oszałamiających filmów w przestrzeni publicznej, codziennie o godzinie 22.30 przez wszystkie dni festiwalu. Każdy otrzyma krzesło, choć może i przynieść swoje lub, wzorem innych widzów, oglądać filmy na rowerach, karimatach, kocach i hamakach. Nie wytyczamy granic, w końcu to otwarta przestrzeń. Jej granicę wytyczają jedynie kontury gotyckiego muru, za którym szumi przepływająca Wisła…

FILMOGRANIE

Najbardziej kreatywna edukacja filmowa w Polsce realizowana we współpracy z Pracownią Sztuka Cię Szuka przy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

R E K L A M A :
Salon kosmetyczny Opole | Kosmetyczka Opole | Salon urody Opole kosmetyki do mezoterapii
R E K L A M A :
Najlepsze do cery suchej i delikatnej kremy nawilżające Jeśli szukasz dobrych kosmetyków zobacz krem nawilżający